Rzeszów/ Zmiany na Placu Farnym, zamiast samochodów ławki i donice z roślinami
Fragment Placu Farnego zamknięto dla samochodów w piątek. Tam, gdzie na co dzień parkują auta, ustawiono ławki, parklety (miejsca odpoczynku) oraz donice z trawami i formowanymi roślinami. I tak już zostanie.
A w sobotę, 16 września, rozpoczyna się Europejski Tydzień Mobilności. W tym czasie miasta zachęcają mieszkańców do zmiany niedobrych dla zdrowia przyzwyczajeń i korzystania z alternatywnych środków transportu: komunikacji miejskiej, jazdy na rowerze, hulajnodze czy chodzenia pieszo.
"Europejski Tydzień Mobilności jest także okazją, by pokazać, że miasto może wyglądać inaczej, że przestrzeń można lepiej wykorzystać, a centrum nie musi być przepełnione samochodami. Parklety, które ustawiliśmy na placu w sąsiedztwie kościoła farnego, w ubiegłym roku były tylko przez kilka dni. Teraz pozostaną na stałe" – powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.
W ubiegłym roku miasto ustawiło też na stałe parklety na ulicy Jagiellońskiej przy skrzyżowaniu z ul. 3 Maja. Powiększyło również strefę wolną od samochodów na rzeszowskim Rynku, w sąsiedztwie ratusza oraz na ulicy Joselewicza i Mickiewicza.
Jednym ze stałych elementów Tygodnia Mobilności jest dzień bez samochodu. Przypada 22 września i tego dnia w Rzeszowie będzie bezpłatna komunikacja miejska dla każdego właściciela lub współwłaściciela auta, który będzie miał przy sobie dowód rejestracyjny i dokument potwierdzający tożsamość.
Europejski Tydzień Mobilności w Rzeszowie to także wiele innych inicjatyw. Każdy, kto w tych dniach przyjedzie do Rzeszowskich Piwnic na rowerze albo autobusem komunikacji miejskiej i pokaże bilet, będzie miał zniżkę na zwiedzanie podziemi.
Na pierwszych 100 osób, które przyjdą do Rzeszowskiego Inkubatora Kultury przy ul. Jagiellońskiej 24, będzie czekała saszetka z mieszanką nasion łąki kwietnej oraz roślina z Punktu Adopcji Roślin.
W piątek, 22 września, parkingi przed filiami Rzeszowskiego Domu Kultury przy ulicach: Ks. J. Stączka, Herbowej, Staroniwskiej oraz Paderewskiego, zamienią się w strefy zabaw dla dzieci. Wśród atrakcji będą ekologiczne warsztaty, strefa wymiany odzieży, książek, zabawek i innych przedmiotów. Będzie też można oddać plastikowe nakrętki i zużyte baterie.
Tego samego dnia odbędzie się też akcja "Przystanek poezji". Grupa młodych aktorów ze studia aktorskiego RDK będzie promować transport zbiorowy. W kostiumach bohaterów różnych książek, na przystankach MPK przy ul. Dąbrowskiego, będą czytać poezję i fragmenty prozy. Akcja potrwa od godz. 10 do 14.(PAP)
autorka: Agnieszka Lipska
al/ jann/
