Wakacyjne warsztaty dla młodzieży w Podkarpackim Centrum Innowacji
Podkarpackie Centrum Innowacji ogłosiło w środę start pilotażowego programu "PCI Summer Camp". To będą warsztaty dla młodzieży, która na co dzień działa w szkolnych kołach naukowych. Zajęcia odbędą się na przełomie czerwca i lipca.
"Chcemy wykorzystać ten moment, aby podtrzymać zapał najbardziej zaangażowanej młodzieży, która chce rozszerzać swoją wiedzę z zakresu nauk technicznych. Naszym celem jest współpraca ze szkołami średnimi z Podkarpacia i budowanie innowacyjnego potencjału naukowego województwa na możliwie wczesnym etapie" – wyjaśniła Timea Sulenta-Pluta, dyrektor programowy PCI.
PCI zaprosiło do udziału w warsztatach cztery szkoły. Dwie z Rzeszowa: Zespół Szkół Technicznych oraz Zespół Szkół Elektronicznych, a także Zespół Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy i Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Każda placówka wytypowała po 10 uczniów, którzy wezmą udział w pięciodniowych warsztatach.
"To będą praktyczne zajęcia z modelowania i druku 3D, podstaw elektroniki i programowania. Warsztaty poprowadzą eksperci, którzy opiekują się naszymi pracowniami" – poinformował Sławomir Kowalski, wiceprezes zarządu PCI. Uczestnicy warsztatów będą też pracować nad projektem robota znanego z hollywoodzkiej produkcji "Wall-e".
Marek Braun, nauczyciel z Zespołu Szkół w Dębicy, uważa, że młodzi ludzie, którzy uczestniczą w takich warsztatach zdobywają nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim umiejętności praktyczne. "A gdy w tak młodym wieku poświecą wakacje na pracę i pewien wysiłek intelektualny, to później będzie im łatwiej znieść wszelkie trudności i uczestniczyć w różnych ważnych i ciekawych projektach" – podkreślił.
Letnie warsztaty w PCI zostały podzielone na dwa turnusy. Pierwszy rozpocznie się 24 czerwca.
PCI powstało w 2017 roku w wyniku współpracy województwa podkarpackiego, Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Rozwoju w ramach inicjatywy Catching-up Regions. Jest spółką samorządu województwa. Wspiera najciekawsze projekty podkarpackich zespół badawczych i ułatwia im proces komercjalizacji. Łączy też naukę z biznesem. Poza tym pomaga młodym ludziom rozwijać ich innowacyjne pomysły. Uczniowie i studenci mogą rozwijać swoje własne projekty i korzystać z pomocy ekspertów. Dla nich, na blisko 400 m2, powstało kilka pracowni: elektroniki, warsztat-modelarnia, media VR, tekstylna, biogreen oraz szybkiego prototypowania.(PAP)
al/ jann/
