Rozwój technologii wodorowej jest ważny dla całego regionu
We wtorek w Podkarpackim Centrum Innowacji (PCI) w Rzeszowie odbyła się wizyta studyjna partnerów zaangażowanych w unijnych projekt UNLOCK.
Projekt, którego pełna nazwa po polsku brzmi „Uwolnienie zielonej gospodarki wodorowej dla MŚP w regionach europejskich" zaangażowanych jest kilka europejskich regionów ze Szwecji, Holandii, Włoch, Portugalii, Hiszpanii oraz samorząd woj. podkarpackiego. Liderem projektu jest holenderski Uniwersytet Nauk Stosowanych w Groningen.
Na konferencji prasowej inaugurującej spotkanie marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl powiedział, że projekt ten jest bardzo ważny dla całego regionu, szczególnie dla małych i średnich firm, które chcą wejść w obszar zielonej, wodorowej energii.
„Nasza Dolina Wodorowa i nasze wszystkie projekty wodorowe, które na Podkarpaciu się dzieją, które są przygotowywane, będą mogły, dzięki temu projektowi, uzyskiwać wsparcie doradcze, wsparcie doświadczeń i dobrych praktyk, które są realizowane w innych miejscach Europy” – dodał marszałek.
Koordynatorka projektu UNLOCK z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Groningen Beata Kviatek zaznaczyła z kolei, że przykłady zastosowania wodoru w różnych częściach Europy staną się inspiracją dla innych. „Nasz projekt umożliwia dzielenie się takimi właśnie doświadczeniami” – dodała.
Z kolei prezes stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa oraz prorektor ds. rozwoju Politechniki Rzeszowskiej prof. Jarosław Sęp, mówiąc o projekcie UNLOCK podkreślił, że jego głównym celem jest to, aby zielona energia bazująca na wodorze zaczęła być stosowana w małych i średnich przedsiębiorstwach. „To trudny krok, ale przykłady z Europy pokazują, że to jest możliwe. I ten projekt daje nam możliwość, żebyśmy popatrzyli na te dobre praktyki, realizowane w regionach, i tymi praktykami się wymienili” – zaznaczył.
Prof. Sęp poinformował również, że PCI zostało członkiem Podkarpackiem Doliny Wodorowej. Prezes PCI Michał Tabisz zapewnił, że Podkarpackie Centrum Innowacji chce być aktywnym podmiotem, który starać się będzie rozwijać technologie wodorowe. (PAP)
huk/ mmu/