27 czerwiec 2020

Dodatkowe środki na wsparcie terenów dotkniętych powodzią

fot. PAP
Zaordynowałem dodatkowe środki na wsparcie terenów dotkniętych powodzią na Podkarpaciu – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Od rana w sobotę szef rządu odwiedza tam tereny dotknięte powodzią.
REKLAMA

"Zaordynowałem dodatkowe oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej i operacyjnych. Na Podkarpaciu dzisiaj wszyscy, którzy są gotowi do służby, gotowi do pomocy, mają pełne ręce roboty" – mówił.

Dodał, że w nocy był "w kontakcie z panem prezydentem Andrzejem Dudą". "Prezydent jest przeze mnie cały czas informowany. Prosi też o to, żeby rzucić wszystkie siły i środki na pomoc. No i to też tutaj robimy" – zaznaczył premier Morawiecki.

Podkreślił, że służby wojewody i starostów starają się "zapewnić wszystkie podstawowe artykuły do życia".

W piątek po południu nad częścią woj. podkarpackiego przeszły gwałtowne ulewy. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i w przemyskim. Ewakuowano około 400 osób. Woda zalała drogi, domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP i studnie. Tam, gdzie już ustąpiła, widać ogromne zniszczenia.

Jak poinformował w sobotę rano PAP dyżurny operacyjny podkarpackiej PSP, najpierw działania strażaków polegały na zabezpieczaniu workami z piaskiem przed zalaniem posesji, domów i budynków gospodarczych, na uszczelnianiu i podnoszeniu wałów.

Gdy woda już ustąpiła, strażacy przystąpili do jej wypompowywania z podtopionych domów, zalanych podwórek, piwnic, garaży i dróg. Udrażniają też przepusty.

Z informacji uzyskanej w sobotę rano w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego wynika, że obecnie sytuacja jest stabilna. Jednak według prognoz pogody także w sobotę po południu nad regionem mają ponownie przejść intensywne opady deszczu i burze. (PAP)

Autor: Alfred Kyc, Wojciech Huk

kyc/ huk/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
podkarpackie
47606
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rzeszowie

kiedy
2021-01-30 18:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-12 18:00
miejsce
Pod Palmą, Rzeszów, ul. Cicha 4a
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-25 19:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-26 19:00
miejsce
Kino Zorza, Rzeszów, ul. 3-go Maja 28
wstęp biletowany