Jak poinformowała we wtorek na konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, dotacje zostaną przekazane na różnorodne prace przy zabytkach - od remontów elewacji, dachów, piwnic, po konserwację detali architektonicznych i sztukaterii.
„Wśród wniosków znalazły się też prace przy pielęgnacji zieleni i drzewostanu. W niektórych przypadkach finansowane będą prace rozpoczęte w poprzednich latach jako kolejny etap renowacji” – dodał wojewoda.
Najwięcej wniosków o dotacje wpłynęło z terenu powiatu przemyskiego, krośnieńskiego, rzeszowskiego i tarnobrzeskiego. Wnioski dotyczą zarówno zabytków ruchomych jak i nieruchomych.
Wnioski dotyczyły przede wszystkim konserwacja polichromii, malowideł, witraży, ścian i sklepienia. Były też wnioski, które zakładały remont kapliczek, nagrobków, organów, ławek czy figurek. Wiele wniosków dotyczyło prac przy konserwacji wyposażenia, obrazów, rzeźb czy elementów wnętrza świątynia jak ikonostasy, ołtarze i ambony.
O dotacje mogły ubiegać się osoby fizyczne, samorządy, organizacje będące właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru zabytku.
Jak poinformowała, obecna na konferencji wojewódzki konserwator zabytków Beata Kot, finansowanie może zostać wykorzystane na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku ruchomym i nieruchomym.
„Ponadto fundusze ze środków konserwatorskich mogą zostać przeznaczone na sporządzenie ekspertyz, badań konserwatorskich i architektonicznych, opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich, sporządzenie projektu odtworzenia kompozycji wnętrz czy odnowienia lub całkowitej rekonstrukcji okien” – wymieniła Kot. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ mhr/