Ruszył nabór o przyznanie dopłat bezpośrednich
Poseł PSL i szef podkarpackich struktur Ludowców Adam Dziedzic rozpoczęcie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie ogłosił w piątek na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej.
Uczestniczący w niej dyrektor oddziału regionalnego ARiMR w Rzeszowie Błażej Borowiec zaznaczył, że 15 marca 2024 to data, „kiedy otwiera się możliwość składania wniosków i realizacji dopłat w nowej kampanii”.
„Ta kampania jest bardzo istotna, bo przebiega w momencie, kiedy poprzednie zawirowania muszą być szybko wyeliminowane i naprawione” – zaznaczył Borowiec.
Zapewnił jednocześnie, że w nowej kampanii 2024 zastosowano wiele uproszczeń związanych z ekoschematami.
„Norma GAEC 8, norma GAEC 4, norma GAEC 7 – te elementy ulegają uproszczeniom. Pojawiają się też zwiększone płatności w ramach dopłat ONW, zostaje też zmniejszona liczba zwierząt trawożernych 0,5 dużej jednostki przeliczeniowej do 0,3” – przekazał dyr. Borowiec. (Normy GAEC - good agricultural and environmental conditions, normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska naturalnego - PAP)
Dodał, że zmian wprowadzonych w ramach uproszczeń jest około 10, a ze szczegółami rolnicy mogą się zapoznać na stronie ministerstwa rolnictwa.
Zapewnił jednocześnie, że pracownicy Agencji dokładają starań, aby obsługa rolników przebiegała prawidłowo i służą pomocą. Można także dzwonić na infolinię.
„Nie wahajcie się rolnicy jej użyć. Jeżeli chcecie mieć wiedzę, jeżeli chcecie znać elementy, które są dla was istotne, a w których macie wątpliwości, proszę, korzystajcie z tych narzędzi” – zaapelował dyr. ARiMR w Rzeszowie.
Poseł Dziedzic odniósł się także do dopłat obszarowych za 2023 r. i problemów z systemem informatycznym. Zaznaczył, że system działa już poprawnie i za jego pośrednictwem realizowane będą płatności.
Zapewnił jednocześnie, że przy wypełnianiu wniosków można skorzystać z bezpłatnej pomocy pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
Dziedzic przypomniał, że do 29 lutego br. rolnicy składali wnioski o płatności do kukurydzy. Obecnie trwa realizacja płatności. „Należy podkreślić, że stawka, jeśli chodzi o dopłatę do kukurydzy, jest najwyższa w Polsce i wynosi 1 tysiąc zł do hektara” – podkreślił ludowiec.(PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ drag/