reklama
kategoria: Inne
10 październik 2023

Dlaczego warto pisać listy?

zdjęcie: Dlaczego warto pisać listy? / pexels/51343
pexels/51343
W dobie wiadomości wirtualnych typu e-mail, SMS oraz innych czatów przez popularne komunikatory chęć wysyłania tradycyjnych listów praktycznie zniknęła. Ale jej walory są zawsze aktualne.
REKLAMA

Pisanie listów – kiedy ta forma korespondencji umarła?

Można założyć, że im bardziej technologia się udoskonala, tym częściej odchodzi się powszechnie od tradycyjnych form komunikacji, w tym wypadku od wysyłania listów. Pisanie wiadomości online wygrało z przestarzałą sztuką pisania i wysyłania wiadomości listownie. 

A co, gdyby tak wrócić?

Podstawowym jest posiadanie kilku niezbędnych rzeczy, które potrzebne są do korepsondencji listownej. Po pierwsze: materiał, czyli papier do pisania. Oczywiście, można pisać na kartce w kratkę wyrwanej z zeszytu, a list zapakować do zwykłej szarej lub białej koperty. Jednak bardziej elegancką formą byłoby użycie ozdobnego papieru i koperty. W obecnych czasach w rodzajach papieru ozdobnego można przebierać bardzo długo. Warto zaopatrzyć się też w jakiś zapas znaczków pocztowych.

Znajomość szczegółów

Pisanie listów było rodzajem sztuki. Współczesne wiadomości rzadko przekraczają długość 5-6 zdań i zazwyczaj mają charakter czysto informacyjny. W przeciwieństwie do tego, napisanie listu na dwóch, trzech lub nawet czterech kartkach papieru wymagało zupełnie innych umiejętności, aby zainteresować odbiorcę. Oczywiście, w erze, gdy natychmiastowa wymiana informacji nie była jeszcze dostępna, między kolejnymi listami zazwyczaj gromadziło się wiele istotnych wydarzeń, o których chciało się podzielić z drugą osobą.

List, podobnie jak wszystkie formy pisemne i eseje, składa się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia. W wstępie zazwyczaj odpowiada się na zawartość otrzymanego listu, następnie opowiada się o swojej sytuacji lub relacji, a na końcu pojawiają się prośby lub pytania skierowane do adresata. List zawsze powienien kończyć się pozdrowieniami lub życzeniami zdrowia.

Pisanie listów wymaga jednak pisania ręcznego. W liście nie powinno być skreśleń, więc treść należy wcześniej przemyśleć lub najlepiej zapisać na próbę. Ważne również, aby używać ładnego papieru i starannie dobranej koperty.

Korzyści pisania listów

Pisanie ręcznie listów i ich wysyłanie za pomocą tradycyjnej poczty lub kuriera wymaga znacznie większego zaangażowania ze strony nadawcy w porównaniu z napisaniem typowego e-maila lub SMSa. To znacznie bardziej wymagający proces, zaczynając od samego pisania listu odręcznie, aż po konieczność dostarczenia go na pocztę! To właśnie dlatego często zdarza się, że przyjaźnie, nawet te utrzymywane na odległość, gdzie komunikowano się za pomocą listów, przetrwają przez wiele lat. Wysoki poziom zaangażowania obu stron przyczynił się do przetrwania tych przyjaźni w różnych okolicznościach, zarówno w stabilnych, jak i trudniejszych momentach.
Jednocześnie listy stają się miłą pamiątką, do której można wracać.

Ponadto listy są fizycznymi dokumentami, które można przechowywać i przeglądać w przyszłości. Tworzą one trwałe wspomnienia i pozwalają zachować historię relacji i doświadczeń.

Pisanie listów pomaga w doskonaleniu umiejętności pisarskich, takich jak poprawna gramatyka, składnia i styl. To doskonałe ćwiczenie dla tych, którzy chcą polepszyć swoje zdolności pisarskie. Listy pozwalają także eksperymentować z językiem i stylem pisania. Możesz być kreatywny w wyrażaniu swoich myśli i uczuć.

Pamiętaj, że równie ważne będzie, gdy napiszesz list do siebie, co może pomóc ci w zrozumieniu siebie i swoich myśli. To czas na refleksję nad swoimi wartościami, celami i priorytetami. Odczytując go w przyszłości, będziesz mieć okazję do spojrzenia na moment za siebie i zauważenia zmian w twoim życiu. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Rzeszów
10.6°C
wschód słońca: 06:20
zachód słońca: 16:10
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rzeszowie

kiedy
2024-11-02 11:00
miejsce
Rzeszowski Dom Kultury - filia...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-04 20:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-05 18:30
miejsce
Instytut Muzyki Uniwersytetu...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-05 20:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany