reklama
kategoria: Kraj
27 lipiec 2025

MŚ w szermierce - srebrny medal szablistki Zuzanny Cieślar

zdjęcie: MŚ w szermierce - srebrny medal szablistki Zuzanny Cieślar / fot. PAP
fot. PAP
Szablistka Zuzanna Cieślar została w Tbilisi wicemistrzynią świata w szabli. W finale przegrała ze startującą pod flagą neutralną Rosjanką Janą Jegorian 11:15.
REKLAMA

To pierwszy medal biało-czerwonych w stolicy Gruzji i 90. w historii startów w mistrzostwach świata.

Jednocześnie to największy sukces polskiej kobiecej szabli, gdyż wcześniej brązowe medale zdobyły tylko Aleksandra Shelton (pod panieńskim nazwiskiem Socha) w 2003 roku i Bogna Jóźwiak w 2007.

Na indywidualny medal w MŚ polska szermierka czekała od 2017 roku, kiedy również srebro wywalczyła szpadzistka Ewa Trzebińska.

24-letnia Cieślar (ZKS Sosnowiec) dotychczas zajmowała 67. lokatę w światowym rankingu. Jest pięciokrotną z rzędu mistrzynią kraju; nie schodzi z najwyższego stopnia podium od 2021 roku. Na arenie międzynarodowej mogła się pochwalić dwoma brązowymi medalami mistrzostw Europy (2022, 2024). Nigdy nie była w „trójce” cyklicznych zawodów Pucharu Świata.

Drogę po srebro w stolicy Gruzji rozpoczęła już w sobotę w eliminacjach. Najpierw w grupie wygrała cztery z sześciu pojedynków, a następnie już w fazie pucharowej pokonała Meksykankę Reginę Pedrazę 15:7.

W niedzielę, na otwarcie turnieju głównego - z udziałem 64 zawodniczek, wygrała z wyżej notowaną Chinką Xinyi Zhang 15:10. W 1/16 finału pokonała siódmą na liście światowej Węgierkę Lukę Szucs 15:12, a w kolejnej rundzie 15:12 odprawiła Japonkę Yuinę Kaneko.

W ćwierćfinale naprzeciw niej stanęła Francuzka Sarah Noutcha, czwarta zawodniczka klasyfikacji szablistek i tegoroczna mistrzyni Starego Kontynentu. Świetnie dysponowana Cieślar od początku jednak narzuciła swoje warunki, prowadziła 10:9, 12:10 i choć rywalka wyrównała na 12:12, to końcówka należała znowu do podopiecznej trenera Tomasza Dominika, która trzema kolejnymi trafieniami zapewniła sobie wygraną 15:12 i miejsce na podium.

W półfinale natomiast przyszła kolej na tegoroczną wicemistrzynię Starego Kontynentu - Alinę Komaszczuk. Była to wyrównana walka, Polka przegrywała tylko 4:5 i 6:8, ale wtedy zadała cztery kolejne trafienia i wypracowała sobie dość bezpieczną przewagę. Później było 13:10, ale Ukrainka zbliżyła się na jeden punkt, jednak znowu ostatnie słowo należało do Cieślar, której siostra Julia również jest szablistką. Skończyło się 15:12.

W finale czekała na nią wracająca po kilku latach na międzynarodową arenę Jegorian. Pochodząca z Erywania 31-latka Rosjanka to mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro (2016) zarówno indywidualnie, jak i w drużynie. W dorobku ma też cały worek medali MŚ i ME, ale głównie w zespole. Od lutego 2022 roku, podobnie jak inni rosyjscy sportowcy, miała zakaz startów ze względu na zbrojną agresję tego kraju na Ukrainę.

Międzynarodowa Federacja Szermiercza (FIE), którą od lat kieruje rosyjsko-uzbecki miliarder Aliszer Usmanow, choć od 2022 jest prezesem na własną prośbę zawieszonym, jako jedna z pierwszych dopuściła Rosjan do międzynarodowej rywalizacji, o ile spełniali kryteria neutralności, polegające m.in. na określonym stosunku do wojny w Ukrainie czy brak powiązań z rosyjskimi służbami.

Jegorian, związana od lat z wojskowym klubem CSKA Moskwa, z tego powodu nie mogła liczyć na dopuszczenie do najważniejszych imprez. W tym roku jednak FIE złagodziła zasady i zamieniła skrupulatne kontrole, zastępując je jedynie „deklaracją pokoju i neutralności”. W ten sposób nie tylko ona, ale i jej utytułowana koleżanka Zofia Wielika znalazły się w składzie na MŚ, co spotkało się z ostrą krytyką nie tylko strony ukraińskiej, ale i całego środowiska szermierczego, czego wyrazem był listy otwarty w tej sprawie, podpisany przez ponad 440 zawodników z całego świata, w tym liczne grono biało-czerwonych.

Nieklasyfikowana w rankingu światowym Jegorian przebiła się przez kwalifikacje, a w fazie pucharowej z kwitkiem odprawiała kolejne rywalki. Doszła aż do finału, który rozpoczęła skutecznymi atakami, co pozwoliło jej objąć prowadzenie... 7:0. Dopiero wtedy pierwsze trafienie zadała Cieślar, później zbliżyła się nawet na dwa „oczka” (8:10), ale na więcej nie było jej stać.

Rosjanka odskoczyła na 13:10, a ostatecznie zwyciężyła 15:11.

Występy rosyjskich szablistek powiązanych z armią wywołały protesty w hali i pod nią. Jak przekazała włoska agencja prasowa Ansa, trzy osoby trzymające na trybunach transparent z hasłami krytykującymi „najeźdźców” zostały przez ochronę usunięte z obiektu. Liczniejsza grupa protestujących wykrzykiwała nieprzychylne Rosjanom hasła przed Pałacem Olimpijskim, w którym odbywają się zawody.

Do tego, jak dodano, „sytuację zaogniła” obecność na podium Ukrainki Komaszczuk, która jako pokonana w półfinale zdobyła brązowy medal.

Cieślar, która w dwóch poprzednich startach w MŚ zajęła 23. i 40. miejsce, jako pierwsza z polskich szermierzy została beneficjentką wprowadzonego w tym roku przez światową federację systemu finansowego nagradzania medalistów MŚ. W zawodach indywidualnych złoci mogą liczyć na premię w wysokości 40 tys. dolarów, a srebro wyceniono na połowę tej kwoty.

Ten rok jest bardzo udany dla polskich szablistek, które pracują pod okiem Tomasza Dominika, jednocześnie klubowego szkoleniowca Cieślar z Zagłębiowskiego KS. Przed miesiącem w ME brąz wywalczyła Sylwia Matuszak, a drużyna musiała uznać wyższość jedynie Francuzek.

Matuszak (KKSz Konin) dobrze spisała się także w Tbilisi, zajmując 14. lokatę. W 1/32 finału wygrała z Chinką Xueyi Rao 15:7, a w następnej rundzie pokonała 15. w klasyfikacji szablistek brązową medalistkę mistrzostw Azji, Koreankę Jeongmi Kim 15:9.

W 1/8 finału zatrzymała ją jednak trzecia na liście światowej Bułgarka Joana Iliewa. Brązowa medalistka poprzednich MŚ wygrała 15:5.

W 1/32 finału odpadła Angelika Wątor (ZKS Sosnowiec), która przegrała z Summer Fay Sit z Hongkongu 12:15 i uplasowała się na 40. pozycji. Eliminacji nie przebrnęła debiutująca w MŚ Zuzanna Lenkiewicz (TMS Sosnowiec); zajęła 79. miejsce.

W niedzielę o medale walczyli również szpadziści. Najlepszy z Polaków - Damian Michalak (Piast Gliwice) - zajął 29. miejsce. Wygrał mistrz olimpijski z Paryża, Japończyk Koki Kano.

Rozpoczęły się też turnieje drużynowe florecistek i szablistów. Oba polskie zespoły zameldowały się w 1/8 finału. Rywalizacja będzie kontynuowana w poniedziałek.

Wyniki - szabla kobiet:

półfinały

Jana Jegorian (sportowy neutralni - AIN) - Qimiao Pan (Chiny) 15:8

Zuzanna Cieślar (Polska) - Alina Komaszczuk (Ukraina) 15:12

finał

Jegorian - Cieślar 15:11

miejsca pozostałych Polek:

14. Sylwia Matuszak

40. Angelika Wątor

79. Zuzanna Lenkiewicz

(PAP)

pp/ af/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Rzeszów
18.2°C
wschód słońca: 04:54
zachód słońca: 20:22
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rzeszowie

kiedy
2025-08-13 19:00
miejsce
Kino za Rogiem Café - Piętro za...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-03 19:00
miejsce
Duża Aula Uniwersytetu...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-05 20:00
miejsce
Pub Spółdzielczy Rzeszów, Rzeszów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-06 16:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany