reklama
kategoria: Kraj
5 sierpień 2023

Podkarpackie/ Edukacyjny Rajd Motocyklowy i odcinek specjalny w 80. rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej

Około 100 osób weźmie udział w VII Edukacyjnym Rajdzie Motocyklowym szlakiem 24 Dywizji Piechoty. Tym razem będzie to odcinek specjalny w związku z 80. rocznicą ujawnienia zbrodni katyńskiej.
REKLAMA

„Trzeba ludziom opowiedzieć tę historię i przybliżyć tamte wydarzenia. Na naszym terenie jest wiele upamiętnień katyńczyków, którzy pochodzili z Podkarpacia” – powiedziała PAP Małgorzata Waksmundzka-Szarek, pomysłodawczyni rajdu.

To będzie dwudniowy rajd. Na trasie przejazdu są miejsca związane z Polakami zamordowanymi przez NKWD podczas II wojny światowej. Przewodnikami na szlaku będą historycy oraz regionaliści i lokalni pasjonaci. Uczestnicy rajdu spotkają się również ze świadkami historii.

Motocykliści wystartują w sobotę o godz. 10, sprzed budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ w rajdzie uczestniczą m.in. policjanci, a wśród ofiar komunistycznej zbrodni z 1940 roku byli także policjanci.

Zanim motocykliści wyruszą w trasę, złożą kwiaty pod tablicą poświęconą patronowi podkarpackich policjantów. Wiktor Zygmunt Sas Hoszowski był twórcą Policji Państwowej na obszarze byłej Galicji. „Po przejściu na emeryturę, został najprawdopodobniej zamordowany wiosną 1940 r., w jednym z sowieckich więzień. Jednak dokładnego miejsca śmierci i daty nie znamy. Był jednym z tysięcy przedwojennych policjantów, którzy wpadli w ręce sowieckie” – przypomniała Waksmundzka-Szarek.

Pierwszy przystanek na trasie rajdu będzie w Mielcu, przed ścianą katyńską, która znajduje się na murze bazyliki pw. św. Mateusza. Przymocowano do niej tabliczki z nazwiskami osób związanych z Mielcem i regionem, zamordowane przez sowieckie NKWD.

Kolejny przystanek zaplanowano w Turzy koło Sokołowa Małopolskiego. W 1944 roku, między sierpniem a listopadem, sowieci zamordowali tam kilkaset osób - głównie żołnierzy Armii Krajowej i partyzantów, wcześniej przetrzymywanych w obozie w pobliskiej Trzebusce. Wyroki śmierci wykonywano w turzańskim lesie. Do dziś to miejsce nazywane jest „Małym Katyniem”.

„Miejsca pochówku były starannie maskowane. Wszystkie rzeczy osobiste niszczono. Obóz zlikwidowano w październiku 1944 roku. Pierwsze ekshumacje przeprowadziła grupa partyzantów w listopadzie tego samego roku. Już wtedy potwierdzono, że doszło tam do zmasowanego mordu” – zaznaczyła Waksmundzka-Szarek.

W sobotę uczestnicy rajdu zwiedzą też z przewodnikiem XIX wieczny Fort I Salis-Soglio Twierdzy Przemyśl. Pierwszy dzień wyprawy zakończą w Kalwarii Pacławskiej.

W niedzielę, motocykliści przejadą przez Birczę i Borownicę, czyli miejsca związane z historią 24. Dywizji Piechoty. Rajd zakończy się w miejscowości Tarnawka, w gminie Markowa. Tam, na budynku OSP powstał mural upamiętniający por. Franciszka Majewskiego, który zginął w Katyniu w 1940 r. Majewski był kierownikiem miejscowej szkoły w latach 1936–1939.

Współorganizatorem rajdu jest rzeszowski oddział Instytut Pamięci Narodowej. (PAP)

autorka: Agnieszka Lipska

al/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Rzeszów
9.3°C
wschód słońca: 06:04
zachód słońca: 19:06
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rzeszowie

kiedy
2025-04-02 19:00
miejsce
Fabryka Smaku, Rzeszów, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-02 19:00
miejsce
Pod Palmą, Rzeszów, ul. Cicha 4a
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-03 17:30
miejsce
Wojewódzki Dom Kultury, Rzeszów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-03 18:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany