Dzieci z Polski i Ukrainy namalowały mural, w sobotę odsłonięcie
Mural przedstawia Rzeszów z charakterystycznymi dla miasta elementami architektury. „Centralny plan obrazu stanowi fioletowo-zielone drzewo, które należy potraktować jako symbol przyjaźni. Są na nim także kontury twarzy w formie abstrakcyjnej i dłonie dzieci” – powiedział PAP Daniel Czarnota z Rzeszowskiego Domu Kultury, którego jedna ze ścian została udekorowana malowidłem.
Wcześniej, UNHCR - agencja ds. uchodźców działająca przy Organizacji Narodów Zjednoczonych we współpracy z Artolution – nowojorską organizacją pozarządową zajmującą się sztuką, przeszkoliła 19 artystów z siedmiu krajów europejskich w zakresie technik i metodologii edukacji artystycznej. Przez dwa tygodnie pracowali oni z dziećmi i mieszkańcami nad stworzeniem muralu w jednej ze szkół w bułgarskiej Sofii. Czworo z nich wróciło do Polski, żeby wykorzystać zdobytą wiedzę w pracy z lokalnymi artystami i uchodźcami w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu i Rzeszowie.
W Rzeszowie realizowano projekt „Sztuka Przyjaźni”. 16 dzieci z Polski i Ukrainy najpierw uczestniczyło w warsztatach artystycznych prowadzonych przez ukraińską artystkę Elli Zolotarenko, a na finał namalowały mural.
Młodzi twórcy odsłonią swoje dzieło w sobotę, 5 października o godz. 12. Podczas uroczystości w RDK przy ul. Staromiejskiej 43a odbędzie się premiera filmu na którym uwieczniono proces powstawania muralu. (PAP)
al/ dki/
