26 październik 2023

Drabina do nieba oficjalnie odsłonięta

fot. nadesłane
- Dzięki cudownej postawie wielu rzeszowian, zaangażowaniu firm wypełniamy swego rodzaju testament twórczy wybitnego, światowej sławy artysty, rzeszowianina – prof. Józefa Szajny – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas uroczystego odsłonięcia rzeźby „Drabina do nieba”.
REKLAMA
20 metrowa rzeźba została wykonana według projektu profesora Józefa Szajny, zmarłego w 2008 roku twórcy pochodzącego z Rzeszowa. Monument został wybudowany na wzniesieniu, na pasie zieleni ul. Krakowskiej. Uroczyste odsłonięcie rzeźby odbyło się w środę i było jednym z elementów trwającego obecnie w Rzeszowie festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski–Kantor”, poświęconego trzem wybitnym postaciom światowego teatru, którzy swój rodowód mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

To miejsce – na ul. Krakowskiej wskazał dla rzeźby sam artysta. Miejsce jest szczególne. Mijamy je często w pośpiechu, w pędzie. Dzięki tej instalacji mamy okazję przypomnieć sobie o tym, co jest ważne. „Drabina do nieba” rodzi wiele pytań i cieszę się, że mieszkańcy, także ci młodzi je zadają. Słyszymy pytania dotyczące tego, co symbolizuje ta rzeźba, dlaczego powstała, co oznacza. To już oznacza, że efekt został uzyskany – dzieło składnia do refleksji, do pytań, do zastanowienia się – mówił podczas uroczystego otwarcia prezydent Konrad Fijołek. 

Prezydent Rzeszowa podkreślał, że w powstanie instalacji zaangażowało się wiele środowisk naszego miasta.

Począwszy od przyjaciół artysty i jego rodziny, przez młodzież, która czynnie uczestniczyła w tym projekcie i miejskich urzędników aż po rzeszowskich przedsiębiorców. Warte podkreślenia jest, że to dzieło sztuki nie powstało z pieniędzy z budżetu miasta, ale z funduszy naszych wspaniałych rzeszowskich firm, które zaangażowały się w ten projekt. Za to gorąco dziękuję – powiedział Konrad Fijołek, który dodał, że odsłonięcie instalacji zbiegło się z innym ważnym wydarzeniem.

Dziś, dosłownie za kilka godzin, wyruszamy do Warszawy, gdzie będziemy prezentowali nasz wniosek dotyczący tego, aby w 2029 roku Rzeszów mógł być Europejską Stolicą Kultury. 

Jestem wzruszony tym momentem. Osobiście uważam, że czuję się spełniony wobec stryja i cieszę się, że do tej „Drabiny do nieba” doszło. W imieniu swoim i syna profesora – Łukasza chcę podziękować fundatorom, dzięki zaangażowaniu których ta instalacja powstała – powiedział Adam Szajna, bratanek prof. Józefa Szajny. 

„Drabina do nieba”, jak mówił sam profesor, jest symbolem drogi do nieba nas wszystkich. Dla mnie ta instalacja artystyczna ma dodatkowe znaczenie – jest symbolem pięknej współpracy i zaangażowania firm, ich pracowników, którym serdecznie dziękuję. Dziękuję także nauczycielom i młodym artystkom z Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, które także tworzyły to dzieło – mówiła Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa. 

Sponsorami rzeźby są: 
 Elektromontaż Rzeszów S.A.,
 Inżynieria Rzeszów S.A.,
 Zakład Metalurgiczny „WSK Rzeszów” Sp. z o.o.,
 Pan Dawid Pacyna, właściciel Park Hotel Rzeszów,
 BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane,
 Specjał
 Pani Halina Bajor, właścicielka firmy RESHAL,
 Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów w Rzeszowie,
 ALUTEAM-ALUMECO
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Rzeszów
17°C
wschód słońca: 05:12
zachód słońca: 19:46
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rzeszowie

kiedy
2024-04-28 18:00
miejsce
Kino za Rogiem Café, Rzeszów,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-28 20:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-04 19:00
miejsce
Hala Podpromie, Rzeszów, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-08 20:00
miejsce
Pod Palmą, Rzeszów, ul. Cicha 4a
wstęp biletowany