reklama
kategoria: Miasto
19 grudzień 2024

Magiczny grudzień w największych polskich miastach

zdjęcie: Magiczny grudzień w największych polskich miastach / v50626478
v50626478
Rozświetlone choinki, gwarne jarmarki z dziesiątkami atrakcji, wizyty Mikołaja, iluminacje, mnóstwo związanych z Bożym Narodzeniem działań, w tym koncerty, warsztaty robienia ozdób choinkowych i wspólne śpiewanie kolęd – w największych polskich miastach, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, już od początku grudnia panuje magiczna, świąteczna atmosfera. Co jeszcze przygotowano tam dla mieszkańców i gości?
REKLAMA
BIAŁYSTOK – Mikołaj z samej Finlandii i  kalendarz adwentowy

W Białymstoku świątecznie zrobiło się już 8 grudnia, gdy do miasta przybył Święty Mikołaj z samego Rovaniemi w Finlandii i wraz z prezydentem miasta oraz dziećmi włączył lampki na wielkiej choince w Rynku Kościuszki. To oczywiście nie wszystko. Jedną z atrakcji odbywającego się tu jarmarku bożonarodzeniowego (będzie trwał do 22 grudnia) jest otwieranie kolejnych, pełnych niespodzianek okienek miejskiego kalendarza adwentowego.

BYDGOSZCZ – zimowe miasteczko i kryte lodowisko

Bydgoszcz przygotowała dla mieszkańców i gości wiele przedświątecznych przyjemności, w tym Bydgoski Jarmark Świąteczny, czyli tętniące życiem zimowe miasteczko na ul. Mostowej, Starym Rynku i Placu Teatralnym, które będzie działać do 22 grudnia. Wielką bydgoską atrakcją jest także możliwość korzystania z nowoczesnego krytego lodowiska Torbyd, na którym może jednocześnie ślizgać się nawet 250 osób.

GDAŃSK – paw, lilie i statki

Gdańsk, podobnie jak wiele innych polskich miast, zmienił się w nastrojową krainę świateł już na początku grudnia. Świąteczne iluminacje będzie można podziwiać do 2 lutego. Dekoracje są nie tylko  na ulicach, ale też w parkach, na skwerach oraz w wielu innych miejscach. Poza klasycznymi świątecznymi dekoracjami są także świecące bajkowe figury, takie jak pływające lilie, barwny paw i statki, które można podziwiać w Parku Oliwskim. Wrażenie robią także atrakcje jarmarku bożonarodzeniowego, m.in. Świetlny Dach i Brama Adwentowa w Adwentowym Zakątku na ul. Bogusławskiego.

KATOWICE – świecące fontanny i zimowy ogród
       
Wspaniałymi świecącymi dekoracjami mogą się cieszyć także mieszkańcy Katowic. Np. na placach Miarki i Andrzeja pojawiły się świetlne fontanny, przed kościołem Mariackim stanął Anioł, a na Placu pod Lipami w Giszowcu bałwanek. Na Placu Kwiatowym można poczuć się jak w magicznym zimowym ogrodzie, a to dzięki zamontowanym tu świetlnym ozdobom w kształtach i kolorach roślin: krokusa, róży czy tulipana. Jeśli spadnie śnieg, będzie można także korzystać z toru saneczkowego, a w ramach jarmarku bożonarodzeniowego z bezpłatnego lodowiska.

KRAKÓW – wawelskie arrasy i krakowskie szopki

Kraków do 2 lutego jest ozdobiony świąteczną iluminacją w stylu wawelskich arrasów. W Pałacu Krzysztofory oraz w różnych punktach miasta można też oglądać wspaniałe krakowskie szopki, a miasto organizuje specjalne spacery ich śladem. Przygotowano także moc innych atrakcji, w tym zaplanowane nie tylko w grudniu, ale też 6 stycznia wspólne kolędowanie w świątecznym tramwaju MPK.

LUBLIN – spektakle teatralne i bajkowe seanse filmowe

Nowością tegorocznego programu Festiwalu Bożego Narodzenia w pięknie oświetlonym Lublinie są spektakle teatralne i bajkowe seanse filmowe. „Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja” oraz „Mufasa: Król Lew” to propozycje dla najmłodszych w Kinie Bajka. Dorośli i młodzież od 12 roku życia mogą skorzystać z oferty specjalnie stworzonej w roku jubileuszowym 70-lecia Teatru Andersena — bezpłatnych spektakli „Wycinanki Andersena”. W festiwalowym programie są także warsztaty i inne aktywności.

ŁÓDŹ – atrakcje Miejskiej Strefy Kultury

Łódź przygotowała w tym roku mnóstwo atrakcji z lądowaniem Mikołaja na lotnisku, tramwajami w przebraniach, pięknie oświetloną ul. Piotrkowską włącznie. Wiele świątecznych wydarzeń – od artystycznych warsztatów i magicznych koncertów, przez wyjątkowy singiel świąteczny, aż po świąteczny odcinek telewizji śniadaniowej online – zorganizowała Miejska Strefa Kultury. MSK przygotowała także vouchery podarunkowe, które pozwolą obdarowanym na wybór zajęć rozwijających ich pasje. To prezent, który daje możliwość wyboru, czas na rozwój i odrobinę kulturalnego luksusu.

POZNAŃ – rzeźby z lodu i świąteczna bimba

Jedną z największych poznańskich atrakcji przedświątecznych był Poznań Ice Festiwal, czyli  Poznański Festiwal Rzeźb Lodowych, który odbywał się od 6 do 8 grudnia i jak zwykle przyciągnął tłumy widzów. Zachwycające lodowe rzeźby wykonało 12 zespołów z różnych stron świata. Zwyciężyła ekipa z Filipin, która stworzyła lodowego samuraja. Bardzo lubianą poznańską atrakcją jest także świąteczna bimba, czyli rozświetlony tysiącami lampek i pachnący piernikami tramwaj linii 24, który będzie jeździł do 6 stycznia 2025 roku.

RZESZÓW – miejska wigilia i Święto Piernika

W najbliższy czwartek (19 grudnia) o godz. 16 rozpocznie się w Rzeszowie  Wigilia Miejska. Jak co roku poczęstunek zostanie przygotowany przez uczniów tutejszego Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie.  Z kolei na sobotę i niedzielę 21 i 22 grudnia zaplanowano Święto Piernika – konkurs na najlepszego piernika i warsztaty dla dzieci. Świąteczne Miasteczko na rzeszowskim Rynku będzie czynne aż do 6 stycznia 2025 roku.

SZCZECIN – niezwykłe lodowisko

Szczecin ma oczywiście swój jarmark bożonarodzeniowy (będzie trwał do 22 grudnia), a na nim mnóstwo atrakcji, ale ma także bardzo wyjątkowe lodowisko.  „Nasze lodowisko to coś więcej niż klasyczna tafla do jazdy w kółko. Dzięki ścieżce biegnącej przy wodnej kaskadzie oferujemy ekscytującą jazdę po lodowym torze” – możemy przeczytać na stronie obiektu. Po mieście do 6 stycznia kursuje popołudniami świąteczny tramwaj. Można go spotkać na trasie linii nr 7.

WARSZAWA – aż 17 ślizgawek

Stylowe iluminacje na Trakcie Królewskim, świąteczny pociąg metra, który będzie kursował jeszcze na początku stycznia, specjalne tramwaje i autobusy, choinka na placu Zamkowym – w Warszawie czuć klimat świąt już od początku grudnia. W stolicy działają też bezpłatne, niezadaszone lodowiska (w Parku Bródnowskim) oraz w miejskich ośrodkach sportowych (Stegny i Moczydło). Ślizgać się można także pod Pałacem Kultury i Nauki i na Rynku Starego Miasta. Łącznie w okresie świątecznym jest do dyspozycji mieszkańców i gości aż 17 lodowisk.

WROCŁAW – całkiem nowa choinka i bajkowa uliczka

Poza cieszącym się ogromnym powodzeniem wielkim jarmarkiem bożonarodzeniowym w Rynku i okolicach oraz piękną, całkiem nową choinką, Wrocław może zaoferować także inne atrakcje. Jedną z nich jest zupełnie nowe wydarzenie: Festiwal Grzańca, zorganizowany przez knajpki mieszczące się przy ul. Świętego Antoniego na Starym Mieście, która dzięki dekoracjom zyskała bajkowy klimat. W grudniowe weekendy rozstawiają tu swoje stoiska twórcy rękodzieła.

Oczywiście ciekawych wydarzeń jest o wiele więcej. Szczegółowych informacji warto szukać w oficjalnych serwisach miejskich.

Artykuł jest również na naszej stronie metropolie.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Rzeszów
7°C
wschód słońca: 07:25
zachód słońca: 15:33
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rzeszowie

kiedy
2024-12-19 19:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka - sala...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-20 12:00
miejsce
Kino Zorza, Rzeszów, ul. 3-go Maja 28
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-20 17:00
miejsce
Kino Zorza, Rzeszów, ul. 3-go Maja 28
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-20 18:00
miejsce
Pod Palmą, Rzeszów, ul. Cicha 4a
wstęp biletowany