Rzeszów otwarty na szerszą współpracę z Austrią
Uczestnicy spotkania rozmawiają m.in. o możliwościach współpracy pomiędzy firmami działającymi w Rzeszowie oraz Austrii. Jak podkreślił Konrad Fijołek, wspólne działania można realizować znacznie szerzej.Zgodnie z naszym hasłem promocyjnym, Rzeszów jest stolicą innowacji. Jesteście w regionie, który te innowacje i nowe technologie ma w swoim DNA. To miejsce o wspaniałych tradycjach biznesowych i przemysłowych i długiej historii znakomitych relacji z Austrią, nie tylko w kwestiach gospodarczych. Dość powiedzieć, że Klagenfurt jest naszym najstarszym miastem partnerskim – powiedział prezydent Rzeszowa.
Jak przekonuje Barbara Eibinger-Miedl, Radna Kraju Związkowego Styrii, wizyta w Rzeszowie może być owocna dla przedsiębiorców z obu krajów.Jako miasto ubiegamy się o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Gdyby udało nam się uzyskać taki status, także w tej materii możemy kreować wspólne wydarzenia – powiedział Konrad Fijołek.
Jako, że austriacki Graz był w 2003 roku Europejską Stolicą Kultury, Barbara Eibinger-Miedl zadeklarowała naszemu miastu pomoc w przygotowaniach do aplikacji po ten zaszczytny tytuł. Podczas spotkań przedsiębiorcy biorący w nich udział wymienili się kontaktami. W wydarzeniu biorą udział m.in. przedstawiciele regionu Styrii, Advantage Austria, Stowarzyszenia Dolina Lotnicza oraz firmy Wienerberger i Strabag.Styria jest zagłębiem zielonej energii, kładziemy u nas na nią bardzo duży nacisk. Działa u nas około 70 tysięcy firm, także z branży lotniczej i automotive. Przestrzeń do współpracy jest bardzo duża – przekonywała w ratuszu.