28 czerwiec 2020

Z powodu ulew ponad 1,1 tys. interwencji podkarpackich strażaków w ciągu doby

fot. PAP
Ponad 1100 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy w ciągu ostatniej doby w związku z gwałtowanymi ulewami, które przeszły przez część województwa. Najwięcej zdarzeń zanotowano w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, przemyskim, rzeszowskim i w łańcuckim.
REKLAMA

"Tylko w powiecie jasielskim strażacy interweniowali ponad 680 razy. Nasze działania skupiają się głównie na pompowaniu wody z zalanych budynków, domów mieszkalnych, posesji" – wymieniał rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja.

Z okolic Jasła i Krosna ewakuowano 44 osoby: 29 osób z zalanych budynków w miejscowości Trzcinica w pow. jasielskim i 15 osób w powiecie krośnieńskim w gm. Jedlicze. Woda podtopiła kilkaset budynków i zniszczyła drogi.

Strażacy usuwają też połamane konary drzew i drzewa leżące na jezdniach, chodnikach, posesjach, udrożniają przepusty drogowe.

Obecnie w woj. podkarpackim zaangażowanych w usuwanie nawałnic jest ponad 650 strażaków PSP i OSP z regionu. Wraz z nimi skutki nawałnic usuwają strażacy z woj. mazowieckiego.

"Nasze działania potrwają na pewno jeszcze przez najbliższe kilkadziesiąt godzin. Najważniejsze jest to, że nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny" – zapewnił rzecznik podkarpackich strażaków.

Nad częścią woj. podkarpackiego gwałtowne ulewy przeszły także w piątek po południu. Najtrudniejsza sytuacja dotknęła wówczas powiaty: rzeszowski, łańcucki, przeworski i przemyski. Ewakuowano ponad 120 osób, których domy zostały zalane i całkowicie odcięte od świata. Woda zalała drogi, domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP, studnie. Gdy ustąpiła, pozostawiła ogromne zniszczenia.

W związku z sytuacją powodziową na Podkarpaciu, w nocy z piątku na sobotę w Rzeszowie zebrał się sztab kryzysowy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

W usuwaniu skutków gwałtownych opadów deszczu uczestniczą oprócz strażaków także żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. (PAP)

Autorka: Agnieszka Pipała

api/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
podkarpackie
47606
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rzeszowie

kiedy
2021-01-30 18:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-12 18:00
miejsce
Pod Palmą, Rzeszów, ul. Cicha 4a
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-25 19:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-26 19:00
miejsce
Kino Zorza, Rzeszów, ul. 3-go Maja 28
wstęp biletowany