50 prób przemytu rzeczy wykonanych z chronionych zwierząt w 2024 r.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkom. Edyta Chabowska, w całym ubiegłym roku sumie zabezpieczono ponad 5700 okazów.
„Wśród nich były m.in. odzież i galanteria wykonana ze skór chronionych zwierząt, koralowce, wyroby z morsa, balsamy i leki zawierające pochodne z chronionych gatunków” – podała rzeczniczka.
Podróżni próbowali przewieźć przez granice spreparowane ptaki, a także żywe okazy - wśród nich był m.in. serwal sawannowy oraz papugi.
Jak przypomniała podkom. Chabowska, przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich produktów reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES.
Jej celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem. Dokument także monitoruje i ogranicza międzynarodowy handel tymi gatunkami, ich częściami i produktami pochodnymi.
Za nielegalny przewóz chronionych okazów CITES grożą wysokie kary – nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Jak zaznaczyła podkom. Chabowska, już w tym roku funkcjonariusze KAS natrafili na torebkę wykonaną ze zwierzęcych skór. „To pierwsza w tym roku udaremniona próba nielegalnego przewozu przez granicę produktu wykonanego z gatunków objętych ochroną” – powiedziała.
Przedmiot został znaleziony w bagażu przewożonym przez 26-letniego kierowcę busa. Jak ustalili funkcjonariusze, torebka została wykonana ze skóry warana i węża należącego do gatunku pytonów, objętych ochroną CITES. (PAP)
huk/ sdd/