11 styczeń 2022

Osłabiony niedźwiadek trafił do ośrodka rehabilitacji w Przemyślu

fot. PAP
Osłabiony i wycieńczony roczny niedźwiadek trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie). "Od kilkunastu godzin jest pod stałą opieką weterynaryjną" – powiedział we wtorek PAP lekarz weterynarii ośrodka Jakub Kotowicz.
REKLAMA

Jak zaznaczył, "w poniedziałek pracownicy nadleśnictwa Ustrzyki Dolne powiadomili ośrodek, że w Teleśnicy w Bieszczadach do zabudowań podchodzi młody, około roczny niedźwiadek".

"Wyglądał na osłabionego i wycieńczonego. Miał kłopoty z utrzymaniem równowagi. Zataczał się. Sprawiał wrażenie, że jest chory" – mówił Kotowicz.

Przed przybyciem pracowników ośrodka leśnicy odłowili zwierzę. "Aktualnie przebywa w naszej placówce. Został poddany szczegółowym badaniom. Jego stan jest poważny" – dodał Kotowicz.

Według weterynarza "trudno wyjaśnić przyczyny pojawienia się niedźwiadka w pobliżu domostw w Teleśnicy". "Normalnie w styczniu powinien on spać snem zimowym w gawrze" – wyjaśnił.

W pobliżu jego odłowienia – zauważył Kotowicz – nie stwierdzono śladów innych niedźwiedzi. "Być może zbudził go głód, a może choroba. To wyjaśnią badania" – stwierdził.

W przemyskim ośrodku leczone są ptaki i zwierzęta z całej Polski. Dominują bociany, które spędzają tam zimę. Do tej pory wśród pacjentów były cztery niedźwiedzie.

Działający jako fundacja non-profit Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu powstał na początku lat 90. ubiegłego wieku. Utrzymuje się ze wsparcia darczyńców. (PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
podkarpackie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rzeszowie

kiedy
2022-03-26 16:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-26 18:15
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-27 17:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-30 20:00
miejsce
Pod Palmą, Rzeszów, ul. Cicha 4a
wstęp biletowany