Według szacunków budowa aquaparku ma kosztować 250 mln zł i zajmie około 2 lata. Wcześniej jednak potrzebny jest projekt, na który miasto wyda 13 mln zł. Przygotowanie dokumentu zajmie 18 miesięcy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem aquapark będzie gotowy w 2028 roku.
Inwestycja ma powstać na osiedlu Staromieście, między ulicami: Warszawską i Welca na 18-hektarowej działce, z czego 6 ha miasto przeznaczyło tylko na park wodny. Resztę zarezerwowano na inne atrakcje, może tam powstać na przykład kryte lodowisko.
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek mówi o aquaparku, że „to projekt rozpoczynający w mieście nową erę” . „W mieście, które stało się strategicznie istotnym w Europie, najwyższy czas na inwestycje i przedsięwzięcia, których Polska i Europa może pozazdrościć Rzeszowowi. (...) To etap kiedy możemy wprowadzać do naszego miasta ambitne projekty o najwyższej światowej architekturze” – powiedział.
Fijołek przypomniał, że obiecał aquapark trzy lata temu podczas kampanii wyborczej, gdy startował na prezydenta. Kiedy objął urząd jego współpracownicy wybrali lokalizację, padło na najstarszą rzeszowską dzielnicę. „Obszar dynamicznie rozwijający się, położony między centrum Rzeszowa a lotniskiem, znakomicie skomunikowany. To był pierwszy krok, żeby nasze marzenia urzeczywistnić” – tłumaczył prezydent Fijołek.
Zanim miasto wybrało projektanta aquaparku, urzędnicy oglądali takie inwestycje we Wrocławiu, Tychach, Chełmie, Łodzi czy Szczecinie. „Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie jak wybudować park wodny, żeby był chętnie odwiedzany, ale też nie przynosił miastu strat i dodatkowych kosztów. A najlepiej żeby był parkiem zarabiającym na siebie” – powiedział wiceprezydent Rzeszowa Dariusz Urbanik.
Później miasto prowadziło konsultacje rynkowe z dostawcami technologii, wykonawcami, architektami i firmami zainteresowanymi budową. Kolejnym etapem był dialog konkurencyjny, ratusz zaprosił do rozmów trzy firmy, które przygotowały koncepcje inwestycji wraz ze szczegółowym opisem. Projektanci mieli wziąć pod uwagę m.in. oczekiwania mieszkańców, który przesłali 2674 ankiet ze swoimi propozycjami. 8 marca br. miasto wybrało projektanta aquaparku, pracownię TKHolding.
Budynek ma kształt trzech połączonych ze sobą łuków. Jest w nim 25-metrowy basen sportowy z ruchomym dnem i drugi mniejszy treningowy. W strefie dla dzieci basen z plażą z piaskiem i zjeżdżalniami, również zewnetrzną, najwyższa ma 20 metrów, jest jaskinia tematyczna, częścią aquaparku będzie Edukatorium, czyli strefa dla dzieci i młodzieży. Część dla najmłodszych zostanie oddzielona od pozostałych stref.
Przy basenach rekreacyjnych będzie rwąca rzeka, plaża z leżakami, baseny witalne z temperaturą wody od 12 do 42 st. C i m.in. wanny borowinowe. Baseny zewnętrzne znajdą się od strony południowej, tam gdzie jest najwięcej słońca. Promienie będą wpadać też do środka budynku przez świetliki zamontowane w dachu. „Ponieważ przepuszczają promienie ultrafioletowe będzie się można opalać” – dodał wiceprezydent Urbanik.
Powstanie też duża strefa saun z ogrodem saunowym na zewnątrz. Oprócz tego spa, siłownia oraz baseny kaskadowe z wodeonem. To ostatnie miejsce to strefa ciszy i relaksu dla dorosłych, które będzie można wynająć i zorganizować przyjęcie urodzinowe, albo firmową prezentację.
Rzeszowski aquapark będzie zasilany energią z odnawialnych źródeł, obok budynku stanie farma fotowoltaiczna.
Miasto planuje podpisać umowę z projektantem aquaparku w przyszłym tygodniu. (PAP)
autorka: Agnieszka Lipska
al/ drag/