Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Rejestracja jest kluczowa
fot. Autorstwa Mach240390 - Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50805839
Coraz więcej sygnałów od mieszkańców Rzeszowa dociera do Urzędu Miasta w sprawie zapewnienia uchodźcom z objętej Wojny Ukrainą miejsc pobytu. Prezydent Konrad Fijołek apeluje: chęć pomocy Ukraińcom jest cudowna, ale najważniejsza jest ich rejestracja. Tylko tak uda się zapewnić im najpotrzebniejsze rzeczy.
REKLAMA
Podkreślił, że już teraz jest bardzo wiele sytuacji, w których mieszkańcy Rzeszowa sami kontaktują się z obywatelami Ukrainy, jeżdżą na granicę i niestety, czasami pomijają system rejestracji. Apeluje przede wszystkim o to, by pamiętać o zgłoszeniu uchodźców, bo tylko dzięki temu będą oni mieli zapewnione od państwa wyżywienie oraz miejsce, w którym mogą zostać na stałe.W spontanicznym geście pomagania chcemy wyraźnie podkreślić mieszkańcom: nasz region ma charakter recepcyjny. To oznacza, że naszym głównym zadaniem jest zarejestrowanie uchodźców, pomoc w tym co najważniejsze i dzięki temu skierowanie ich do ośrodków stałego pobytu poza naszym województwem – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas dzisiejszej konferencji prasowej.
Dodał, że jeśli są osoby, które przyjęły uchodźców do siebie i jeszcze ich nie zarejestrowały, powinny zgłosić się pod numer: 17 788 99 00.Zgłoszenia, które padają od mieszkańców o tym, że mają wolne lokale, powinny tworzyć potencjalną bazę noclegów na przyszłość. Wtedy te miejsca będą bardzo potrzebne, dziś takiej potrzeby nie ma –podkreślił Konrad Fijołek.
Prezydent Fijołek poinformował też, że prowadzi rozmowy z rządem w kwestii utworzenia w Rzeszowie punktu recepcyjnego, takiego jak przy granicy. Dzięki temu uchodźcy, którzy pominęli rejestrację wyjeżdżając z Ukrainy, będą mogli zgłosić swój pobyt również tutaj.
Urząd Miasta Rzeszowa uruchomił dodatkowe numery telefonów dla wolontariuszy: 17 875 47 42 17 875 47 69 793433062 883186963. Pojawiła się również zaktualizowana lista potrzeb dla naszych miast partnerskich w Ukrainie.
ZAPOTRZEBOWANIE:
- Folie termiczne
- Śpiwory
- Karimaty (pokryte folią)
- Płaszcze przeciwdeszczowe
- Środki higieniczne: pasty do zębów, szczoteczki do zębów, żele do mycia ciała, szampony, podpaski, pieluchy (również dla dorosłych)
- Grzebienie
- Bielizna termiczna: damska, męska, dziecięca (nowa w opakowaniu)
- Odzież
- Komplety pościeli, prześcieradła, koce (w opakowaniu)
- Ręczniki papierowe
- Ręczniki z mikrofibry
- Przybory kuchenne wielokrotnego użytku: głębokie talerze, łyżki, widelce, noże, kubki wykonane z silikonu lub plastiku dopuszczonego do kontaktu z żywnością
- Jednorazowe zestawy naczyń
- Środki do dezynfekcji
- Maseczki wielokrotnego użytku, maseczki jednorazowe
- Woda butelkowana
- Zapałki
- Baterie
- Latarki
- Świece
- Indywidualne apteczki pierwszej pomocy
- Bandaże, zestawy opatrunkowe
- Środki hemostatyczne
- Opaska uciskowa
- Staza gumowa uciskowa hemostatyczna
- Szyny do unieruchamiania złamań
- Pipety
- Rękawice niesterylne
- Rękawice sterylne
- Nożyczki do cięcia odzieży i obuwia
- Pulsoksymetry
- Miękkie nosze
- Pętle ewakuacyjne (ratownicze)
- Karabinki (jak do wspinaczki)
- Plecaki medyczne
- Materace dmuchane i koce (w opakowaniu)
- Karimaty
- Lornetki polowe
- Plecaki 36l
- Nakolanniki i nałokietniki
- Rękawice taktyczne
- Obuwie taktyczne
- Przenośniki taśmowo – rolkowe do przenoszenia pacjentów
- Chusta ewakuacyjna z karabinkiem
- Agregaty prądotwórcze
- Wiadra domowe
- Beczki 20/30/40/60 l
- Maskotki
PRZECZYTAJ JESZCZE