Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie na start! W całej Polsce rusza wielki cykl zawodów dla dzieci
Bardzo się cieszę, że wymyślony kilka lat temu cykl „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” cieszy się rosnącą popularnością, bo, podobnie jak realizowany przez nas od wielu lat ze wsparciem marki Nestle program „Lekkoatletyka dla każdego!” ma znaczący wpływ na zachęcenie dzieci do uprawiania sportu, szczególnie lekkiej atletyki. O tym, że programy działają najlepiej świadczy fakt, że np. w składzie reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w sztafetach, które odbędą się w maju w Kantonie jest aż dziewięciu zawodników, którzy swoją przygodę z lekkoatletyką rozpoczynali lub kontynuowali właśnie w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego!” – mówi Sebastian Chmara,
prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Pierwsze tegoroczne eliminacje LNO w dwuboju odbędą się poniedziałek, 5 maja, w Miedzyrzeczu (Lubuskie). Kolejne imprezy planowane są na 6 maja (Lubin, Dolnośląskie), 7 maja (Ruda Śląska, Śląskie), 8 maja (Skawina, Małopolskie), 9 maja (Łódź, Łódzkie), 12 maja (Poznań, Wielkopolskie), 13 maja (Szczecinek, Zachodniopomorskie), 16 maja (Człuchów, Pomorskie), 19 maja (Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie), 20 maja (Białystok, Podlaskie), 21 maja (Warszawa, Mazowieckie), 22 maja (Lublin, Lubelskie), 24 maja (Ostrowiec Świętokrzyski, Świętokrzyskie), 26 maja (Opole, Opolskie), 27 maja (Stalowa Wola, Podkarpackie) oraz 28 maja (Włocławek, Kujawsko-Pomorskie). Finał zaplanowany jest na 13 września.
Ten program jest skierowany do dzieci, które na co dzień nie biorą udziału w rywalizacji sportowej. Zależy nam przede wszystkim na tym, by zachęcić ich do ruchu i aktywności, czyli do rozpoczęcia uprawiania sportu. Mamy nadzieję, że ich wyborem będzie lekka atletyka, tym bardziej, gdy wezmą udział w profesjonalnie zorganizowanych zawodach i będą mogły pierwszy raz poczuć się jak gwiazda sportu – dodaje Chmara.
Natalia Bukowiecka, największa obecnie gwiazda polskiej lekkiej atletyki zachęca młodzież do uprawiania sportu.
Cieszę się, że organizujemy takie imprezy, jak „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”, bo mam wrażenie, że najważniejsze dzisiaj jest nawet nie tyle zachęcenie, co pokazanie możliwości uprawiania sportu. Lekkoatletyka to szeroka dziedzina i jestem przekonana, że właściwie każdy jest w stanie znaleźć w niej coś dla siebie. Ja akurat kocham bieganie i zawsze będę namawiała do biegania – mówi Bukowiecka.
„Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”, podczas których młodzież rywalizuje w dwuboju, nie są jedynymi tego typu zawodami. Za nami już bowiem eliminacyjne zawody z cyklu Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich w biegach przełajowych. W sumie w szesnastu imprezach eliminacyjnych udział wzięło prawie pięć tysięcy uczestników. Zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w kategoriach 12, 14 i 16 lat na dystansach od tysiąca do dwóch i pół tysiąca metrów, a zainteresowanie biegami przełajowymi było wyraźnie większe, niż w poprzednich latach. Finał LNO w biegach przełajowych zaplanowano 27 września we Włocławku.
Projekt „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.