22 styczeń 2023

Ferie - wróciła zima, pojawiły się rejestracje

zdjęcie: Ferie - wróciła zima, pojawiły się rejestracje / fot. PAP
fot. PAP
Na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim, w pierwszym tygodniu tegorocznych ferii zimowych wypoczywało znacznie mniej turystów niż w latach poprzednich. Brak śniegu sprawił, że odwołano wiele rezerwacji w hotelach i pensjonatach. Sytuację zmienił powrót zimy.
REKLAMA

Jak zaznaczył dyrektor Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych Jacek Łeszega, "po ostatnich opadach śniegu sytuacja zmieniła się; (turyści) zamawiają noclegi, chcą przyjechać".

"Najważniejsza jest pogoda. Musi dopisać, musi leżeć śnieg, żeby pojeździć na nartach. Powrót zimy poprawi sytuację w ośrodkach narciarskich, ale także w hotelach i pensjonatach" - zauważył Łeszega. Turyści - podkreślił - "nie zrezygnują, przyjadą, choć mogą skrócić pobyt".

Według Łeszegi obfite opady śniegu zostaną właściwie zagospodarowane przez ośrodki narciarskie. "W konsekwencji ruszą wyciągi narciarskie, a to przyciągnie turystów" - dodał dyrektor Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji.

W rozmowie z PAP zarządzający pensjonatami i hotelami także zauważyli ożywienie wśród turystów. "Jest śnieg na parapecie za oknem, to mamy również gości" - wyjaśniła współwłaścicielka jednego z gospodarstw agroturystycznych.

W Bieszczadach i w Beskidzie Niskim rezygnacje z wcześniejszych rezerwacji noclegowych zaczęły się tuż po Sylwestrze, wraz z nadejściem ocieplenia. W niektórych pensjonatach obłożenie noclegowe było nawet o 95 proc. mniejsze niż przed rokiem.

W ocenie pytanych przez PAP właścicieli bazy turystycznej, sytuacja zdecydowanie poprawiła się po ostatnich intensywnych opadach śniegu na Podkarpaciu. "Popadał śnieg i ruszyły rezerwacje. Mamy już pełne obłożenie na przyszły tydzień" - powiedziała zastrzegająca anonimowość kierująca pensjonatem.

W pięciu województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim ferie zimowe rozpoczęły się w poprzednią sobotę i potrwają do 29 stycznia.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ mk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Rzeszów
0.4°C
wschód słońca: 07:08
zachód słońca: 16:21
Koronawirus
podkarpackie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rzeszowie

kiedy
2023-02-01 20:30
miejsce
Lord Jack, Rzeszów, Rynek 3/4
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-04 15:45
miejsce
Wojewódzki Dom Kultury, Rzeszów,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-04 19:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-05 19:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany