25 grudzień 2021

Korzystajmy z oznakowanych szlaków i tras

fot. PAP
Wędrując po górach "zawsze należy korzystać tylko i wyłącznie z oznakowanych szlaków turystycznych i tras narciarskich" – przypomina naczelnik bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Szczurek.
REKLAMA

Jak zaznaczył, "w trakcie wycieczki zawsze cały czas musimy się także orientować w terenie".

"Konieczna jest znajomość stron świata oraz kierunków, w których biegną szlaki turystyczne" – podkreślił Szczurek.

Zwrócił uwagę, że w górach należy też śledzić czas marszu od chwili wyjścia.

"Pozwoli nam to – jeżeli zajdzie taka potrzeba – podjąć decyzję o tym, czy zawrócić, skrócić trasę, czy też kontynuować wycieczkę" – wyjaśnił.

Naczelnik bieszczadzkiej GOPR przypomniał, że w przypadku pogorszenia się pogody trzeba udać się do najbliższego miejsca schronienia.

"Decydując się na odwrót wracajmy znakowanymi szlakami turystycznymi. Inne drogi powrotu mogą stać się dla nas pułapką" – podkreślił Szczurek.

W zimie, w okresie zalegania śniegu w górach – zauważył – "trzeba wystrzegać się stromych stoków i nie wchodzić do niebezpiecznych żlebów, którymi mogą zejść lawiny śnieżne".

Do każdej wycieczki należy przygotować się sprzętowo i kondycyjnie.

"Idąc w góry trzeba mieć dobrze wyposażony plecak; zabrać ze sobą kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, latarki, zapasowe rękawiczki, czapkę, skarpety. Trzeba też mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację +Ratunek+" – powiedział.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
podkarpackie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rzeszowie

kiedy
2022-03-26 16:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-26 18:15
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-27 17:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-30 20:00
miejsce
Pod Palmą, Rzeszów, ul. Cicha 4a
wstęp biletowany