6 grudzień 2022

Lotnisko w Jasionce z nagrodą Mały Port Lotniczy roku 2022

zdjęcie: Lotnisko w Jasionce z nagrodą Mały Port Lotniczy roku 2022 / fot. PAP
fot. PAP
Port lotniczy w podrzeszowskiej Jasionce po raz pierwszy w historii otrzymał tytuł Małego Portu Lotniczego Roku 2022. Nagroda przyznawana jest przez międzynarodową organizację branżową CAPA – Centre for Aviation.
REKLAMA

Jak poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy lotniska Waldemar Mazgaj, wyróżnienie Small Airport of the Year 2022 zostało przyznane podczas dorocznej gali CAPA Awards for Excellence, która odbyła się na Gibraltarze.

Eksperci CAPA docenili podrzeszowskie lotnisko za odegranie niezwykle istotnej roli w działaniach wspierających Ukrainę, zarówno jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju pomoc napływającą z całego świata, jak również ewakuację uchodźców dotkniętych kryzysem humanitarnym.

Zdaniem prezes zarządu podrzeszowskiego lotniska Adam Hamryszczaka nagroda jest zasługą przede wszystkim pracowników, którzy w tak wyjątkowych okolicznościach sprostali postawionym przed nimi niełatwym zadaniom.

„Uznanie w oczach zagranicznych ekspertów to kolejny dowód na słuszność obranej przez naszych właścicieli (PPL oraz samorząd woj. podkarpackiego - PAP) strategii rozwoju lotniska w Jasionce. Inwestycje w infrastrukturę i sprzęt, a także konsekwentna rozbudowa otoczenia portu pozwalają nam z sukcesem mierzyć się z coraz większymi wyzwaniami. Ta nagroda z pewnością umocni pozytywny wizerunek Podkarpacia na arenie międzynarodowej” – ocenił Hamryszczak.

W uzasadnieniu nagrody podkreślono, że port lotniczy w Jasionce musiał stawić czoła nagłym i pilnym wyzwaniom, wymagającym niezwykłej odpowiedzialności. Analitycy CAPA dostrzegli również duży progres, jaki lotnisko osiągnęło w 2022 r., jeśli chodzi o rozwój siatki połączeń pasażerskich - w sezonie letnim 23 trasy do 12 krajów, 80 rotacji tygodniowo - co pozwoliło osiągnąć rekordowe wyniki w trzecim kwartale br.

Eksperci podkreślili również, że dzięki tym działaniom podrzeszowski port ma zapewnioną dobrą perspektywę rozwoju również na czas po zakończeniu wojny na Ukrainie.

Jak podkreślił marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, w pewnym momencie port lotniczy w Jasionce był w centrum wydarzeń.

„Choć operacji lotniczych było mnóstwo i lądowały tu najważniejsze osoby świata, to rytm połączeń pasażerskich nie został zakłócony. Cieszę się z tego wyróżnienia, które pokazuje, że mniejsze lotniska są w pełni profesjonalne i zdolne do realizacji rzeczy wielkich. To także odpowiedź na nasze apele na forum europejskim o wsparcie lotnisk regionalnych po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19” – dodał Ortyl.

CAPA to organizacja międzynarodowa specjalizująca się w analizach rynku lotniczego. Decyzję o przyznaniu nagród Awards for Excellence podejmuje niezależny, międzynarodowy zespół ekspertów. Otrzymują je przewoźnicy, porty lotnicze oraz wybitne osobowości, które nie tylko odnoszą sukcesy, ale także osiągają wiodącą pozycję w branży.

Zgodnie z zasadami CAPA o tytuł Małego Portu Lotniczego Roku mogą ubiegać się lotniska obsługujące do 10 mln pasażerów rocznie, które wyróżniają się strategicznymi osiągnięciami i przyczyniły się w danym roku do rozwoju branży lotniczej. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Rzeszów
-0.9°C
wschód słońca: 07:12
zachód słońca: 16:16
Koronawirus
podkarpackie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rzeszowie

kiedy
2023-01-28 16:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-28 19:30
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Instytut Muzyki Uniwersytetu...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
Pod Palmą, Rzeszów, ul. Cicha 4a
wstęp biletowany