9 lipiec 2022

Nieodpowiednie obuwie częstą przyczyną urazów, nie idźmy w góry w sandałach

zdjęcie: Nieodpowiednie obuwie częstą przyczyną urazów, nie idźmy w góry w sandałach / fot. PAP
fot. PAP
Noszone przez turystów nieodpowiednie obuwie jest częstym powodem urazów. "W góry nie wybieramy się, np. w sandałach, czy adidasach" – podkreślił naczelnik bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Szczurek.
REKLAMA

"Idąc w góry, należy włożyć buty, które co najmniej usztywnią nam kostkę. Nie wybieramy się w góry np. w sandałach, adidasach, czy - co też się czasami zdarza - w szpilkach" – powiedział PAP naczelnik.

Jak zaznaczył, "szlaki górskie to nie są płaskie i szerokie ścieżki". "Podczas górskich wypraw nierzadko chodzimy po kamieniach lub glinie, która po deszczu zmienia się w błoto. Odpowiednie obuwie pomaga spokojnie i bezpiecznie przebywać w górach" – zauważył.

Urazy kończyn, szczególnie kończyn dolnych, są najczęstszymi powodami interwencji GOPR. "Skręcenia, bądź złamania są zazwyczaj spowodowane niewłaściwym obuwiem" – mówił Szczurek.

Przed każdą wycieczką górską - przypomniał - konieczne jest zaznajomienie się z prognozą pogody. "Takie postępowanie pozwoli nam przygotować się na ewentualną zmianę warunków pogodowych, a te w górach następują raptownie" – wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że "jeśli burza zaskoczy nas powyżej górnej granicy lasu, to nigdy nie zbiegamy z gór". "Należy spokojnie zejść z grani, bo najczęściej tam zdarzają się wyładowania atmosferyczne" – dodał.

Wybierający się w góry zawsze powinni mieć naładowany telefon komórkowy, a w nim zainstalowaną aplikację "Ratunek".

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim w wakacje nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa blisko 130 ratowników i kandydatów na ratowników górskich.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Rzeszów
3.2°C
wschód słońca: 07:11
zachód słońca: 15:32
Koronawirus
podkarpackie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rzeszowie

kiedy
2022-12-03 17:45
miejsce
Instytut Muzyki Uniwersytetu...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 18:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 20:00
miejsce
Aloha - Food, Bowling & Club,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 17:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany