reklama
kategoria: Turystyka
11 styczeń 2025

Szkoła Orląt ma 100 lat

zdjęcie: Szkoła Orląt ma 100 lat / fot. PAP
fot. PAP
Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie (Lubelskie), znana jako Szkoła Orląt, świętuje 100. rocznicę powstania. Obchody jubileuszu zaplanowano w całym roku. Złożą się na nie konferencje, międzynarodowe spotkania lotników, rozgrywki sportowe.
REKLAMA

Jubileusz 100. rocznicy powstania szkoły zainauguruje w poniedziałek uroczystość rozpoczęcia kolejnego roku szkoleniowego w Lotniczej Akademii Wojskowej (LAW) w Dęblinie. „Szkoła Orląt jako jedna z najstarszych wojskowych szkół lotniczych jest trwale wpisana w historię światowego lotnictwa. Ten jubileusz chcemy uczynić unikalną okazją do spotkania absolwentów oraz popularyzacji lotnictwa polskiego i Sił Zbrojnych RP” – powiedział rzecznik prasowy LAW mjr Marek Przedpełski.

Główne uroczystości zaplanowano w czerwcu, a ich centralnym punktem będzie uroczysta zbiórka w Szkole Orląt.

W maju LAW wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną zorganizuje międzynarodową konferencję Komendantów Akademii Wojskowych z Europy reprezentujących wszystkie Siły Zbrojne, w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Tematem obrad ma być m.in. umiędzynarodowienie wojskowych uczelni w Europie a także obronność i bezpieczeństwo w obecnej sytuacji geopolitycznej. W grudniu planowana jest konferencja naukowa „Logistyka”, poświęcona m.in. kierunkom rozwoju logistyki wojskowej, problemom logistyki miejskiej czy wyzwaniom w organizacji łańcuchów dostaw.

Wiosną w Dęblinie zorganizowany będzie 4. Międzynarodowy Tydzień Kadetów Akademii Sił Powietrznych. Uczestnicy z Polski i zagranicy poznają m.in. system kształcenia w Szkole Orląt i wezmą udział w zajęciach specjalistycznych i sportowych.

Obchodom 100-lecia towarzyszyć będą imprezy sportowe. W Dęblinie rozegrane będą m.in. Mistrzostwa Wojska Polskiego w Szachach oraz Międzynarodowe Mistrzostwa w Szachach - NATO, z udziałem szachistów z kilkunastu krajów. Ponadto zaplanowano Mistrzostwa Uczelni Wojskowych - w piłce siatkowej, w koszykówce, w futsalu, w pokonywaniu Ośrodka Sprawności Fizycznej.

Uroczysty apel zaplanowano także (w kwietniu) w Grudziądzu, gdzie rozpoczęła się historia Szkoły Orląt. To w tym mieście 5 listopada 1925 r. utworzono Oficerską Szkołę Lotnictwa. Wykorzystano tam infrastrukturę po armii cesarstwa niemieckiego w tym m.in. hangary i warsztaty, co umożliwiło rozpoczęcie szkolenia przyszłych pilotów - oficerów kadry lotniczej.

W kwietniu 1927 r. szkołę przeniesiono do Dęblina. W ówczesnej Polsce miasto to było położone w centrum kraju i miało korzystne warunki klimatyczne (dużo dni słonecznych i ciepłych, mało - mglistych) oraz terenowe (trawiasta równina). Dobrze widoczne z powietrza były tu obiekty orientacyjne - rzeki Wisła i Wieprz, układ linii kolejowych, zabudowania twierdzy dęblińskiej - co w czasach nawigacji opartej w dużym stopniu na obserwacji wzrokowej było bardzo istotne.

Pierwsza promocja oficerska w Dęblinie odbyła się 15 sierpnia 1928 r. Wśród promowanych byli wtedy późniejsi dowódcy polskich dywizjonów w Wielkiej Brytanii - Walerian Jasionowski i Stefan Łaszkiewicz, a także twórca i dowódca słynnego Dywizjonu 303 - Zdzisław Krasnodębski. Do wybuchu II wojny światowej w 13 promocjach promowano w sumie 615 obserwatorów i 344 pilotów. Szkolenie w Dęblinie prowadzili m.in. ppłk pil. Jerzy Bajan, kpt. pil. Jan Hryniewicz, por. pil. Witold Urbanowicz.

II wojna światowa zakłóciła działalność szkoły (Dęblin zbombardowali Niemcy, szkołę ewakuowano do Rumunii), ale był to też czas największej próby dla jej wychowanków. Z blisko tysiąca szkolących się w Dęblinie obserwatorów i pilotów ponad 220 zginęło w czasie wojny, blisko 190 poniosło śmierć w wypadkach lotniczych w latach 1927–1945. Aż 103 absolwentów Szkoły Orląt uczestniczyło w bitwie o Anglię, a 29 osiągnęło w latach 1939–1945 status asa myśliwskiego.

Po wojnie, wiosną 1945 r. uczelnia reaktywowała działalność jako Wojskowa Szkoła Pilotów w Dęblinie, a już 21 czerwca 1945 r. miała miejsce pierwsza powojenna promocja podchorążych. W kolejnych latach szkoła przechodziła różne reorganizacje. W 1968 r. uzyskała status wyższej uczelni i prawo nadawania absolwentom tytułu inżyniera. W 1994 r. została przekształcona w Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych. W latach 1987-1990 komendantem Szkoły był jej absolwent gen. bryg. pil. Mirosław Hermaszewski, znany jako pierwszy Polak, który odbył lot w kosmos (w 1978 r. na statku kosmicznym Sojuz 30).

Przyjęcie Polski do NATO, rozwój uzbrojenia i programy modernizacji otworzyły nowe możliwości współpracy z akademickimi ośrodkami w Polsce i na świecie. W 2018 r. Szkoła w Dęblinie stała się Lotniczą Akademią Wojskową. Kształci pilotów, nawigatorów, mechaników, pracowników służb ruchu lotniczego - nie tylko przyszłych oficerów lotnictwa, a także kadry lotnictwa cywilnego.

Szkoła prowadzi studia stacjonarne, niestacjonarne, podyplomowe, kursy doskonalenia zawodowego m.in. dla żołnierzy zawodowych. Obecnie na studiach wojskowych kształci się tu w sumie 1140 podchorążych, z czego 650 na kierunkach lotnych, a 490 na kierunkach naziemnych. Studia wojskowe odbywają się na kierunkach – lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, logistyka, inżynieria bezpieczeństwa powietrznego. Na studiach cywilnych - w różnych formach - studiuje w sumie około 800 osób, na kierunkach: lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, logistyka, bezpieczeństwo narodowe.

Funkcjonujący w strukturze uczelni Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego dysponuje 39 statkami powietrznymi (samoloty i śmigłowce). Podchorążowie szkolenia taktyczne i bojowe odbywają też na samolotach i śmigłowcach stacjonujących w Dęblinie w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego.

Obchody 100-lecia Szkoły Orląt objęła patronatem Polska Agencja Prasowa.(PAP)

ren/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Rzeszów
1°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 16:11
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rzeszowie

kiedy
2025-01-22 19:00
miejsce
Underground Pub, Rzeszów, Jana...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 19:15
miejsce
Instytut Muzyki Uniwersytetu...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-25 19:00
miejsce
Fabryka Smaku, Rzeszów, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-25 19:00
miejsce
Filharmonia Podkarpacka im. A....
wstęp biletowany