Ciśnienie na życie na pikniku w Zaczerniu
Zła dieta, nieodpowiedni styl życia, nadużywanie alkoholu, zaburzenia nerwicowe i stres – te i wiele innych czynników sprzyjają rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych. Jak informuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób. Alarmują także, że na samą niewydolność serca cierpi już ok. 1 milion osób i jest ona najczęstszą przyczyną hospitalizacji osób po 65 roku życia oraz wysokiej śmiertelności Polaków przekraczających 55 lat, która powoduje rocznie około 60 tys. zgonów1.
Najlepszym sposobem na ograniczenie ryzyka związanego ze schorzeniami układu krążenia jest odpowiednia profilaktyka. Jej podstawą jest systematyczne badanie ciśnienia krwi. Wynik pomiaru, który przewyższa normę, może być pierwszym sygnałem pogarszającego się stanu zdrowia.
Piknik z okazji Dnia Dziecka to świetna okazja do promowania zdrowego trybu życia oraz regularnych badań profilaktycznych wśród mieszkańców Zaczernia i okolicznych miejscowości. Na stoisku kampanii „Ciśnienie na życie” wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach ciśnienia tętniczego krwi oraz za pomocą innowacyjnej aplikacji sprawdzić wiek swojego serca. Jest to doskonała szansa na zbadanie swojego stanu zdrowia i uzyskanie fachowych porad z zakresu prewencji chorób naczyniowo-sercowych.
Aplikacja „Wiek serca”2 pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety, rzucenie palenia i zwiększenie aktywności fizycznej.
„Mam nadzieję, że umożliwienie wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych pozwoli zachęcić do pomiarów ciśnienia te osoby, które na co dzień nie sprawdzają stanu swojego układu krążenia, ponieważ najczęściej nie mają na to czasu – czasu dla siebie i swojego serca. A to właśnie regularne pomiary ciśnienia krwi są podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także szansą uniknięcia ciężkich powikłań, jakimi są tętniaki aorty, udary czy zawał serca” – zauważa prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie
na życie”.
Pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz badanie wieku serca odbędą
się w niedzielę, 1 czerwca 2014 r., na Stadionie piłkarskim KS Zaczernie w godzinach 14:00-21:00.
Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie www.cisnienienazycie.pl