24 luty 2024

Szpital w Przemyślu nadal przyjmuje pacjentów z Ukrainy

zdjęcie: Szpital w Przemyślu nadal przyjmuje pacjentów z Ukrainy / pixabay/4099432
Od wybuchu wojny w Ukrainie szpital wojewódzki w Przemyślu przyjął prawie 3200 osób z tego kraju. W tej liczbie jest ponad 670 dzieci. Ukraińców potrzebujących pomocy najwięcej było na początku wojny, ale nie brakowało ich też w drugim roku konfliktu.
REKLAMA

Przemyski szpital jest najbliżej położoną przy granicy z Ukrainą taką placówką. Najwięcej pacjentów z ogarniętego wojną kraju było w początkowej fazie konfliktu – powiedział PAP rzecznik prasowy szpitala Paweł Bugira. Poinformował, że szpital w 2022 r. pomógł 1782 uchodźcom. Pozostałe ok. 1,4 tys. osób skorzystało z pomocy w drugim roku wojny.

Bugira przypomniał, że pacjenci z Ukrainy na podstawie specustawy z marca 2022 r. korzystają ze świadczeń medycznych na takich samych zasadach jak Polacy.

Rzecznik podkreślił, że w początkowym okresie wojny do szpitala zgłaszali się Ukraińcy ze schorzeniami spowodowanymi trudnymi warunkami, w których czekali na przekroczenie granicy, a także stresem.

„Ten drugi czynnik powodował również zaostrzenie już istniejących chorób. Niejednokrotnie też udzielaliśmy pomocy w stanach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Z kolei później, w kolejnych miesiącach i drugim roku wojny, przybywało pacjentów z chorobami przewlekłymi, np. onkologicznymi” – dodał Bugira.

W pierwszych tygodniach po wybuchu wojny świat usłyszał o Przemyślu i jego mieszkańcach. Jak zaznaczył rzecznik, świat dowiedział się również o funkcjonującym w mieście szpitalu.

„Odwiedziło nas wówczas mnóstwo dziennikarzy z całego świata, nie tylko z Europy Zachodniej, ale też m.in. Korei Południowej Japonii czy z USA. Wiele fundacji i organizacji o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym zaoferowało pomoc w zakupie sprzętu medycznego czy artykułów pierwszej pomocy, którymi można było wesprzeć uchodźców” – powiedział Bugira.

Rzecznik podkreślił, że mimo większej liczby pacjentów i okoliczności, z jakimi wcześniej placówka nie miała do czynienia, personel szpitala pracował tak, żeby ewentualne niedogodności nie dotykały polskich pacjentów.

Bugira zaznaczył, że pracownicy pomagali uchodźcom nie tylko w szpitalu, ale w wolnym czasie włączali się w różne działania poza nim, np. przygotowując posiłki dla osób przebywających na dworcu w Przemyślu. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Rzeszów
12.1°C
wschód słońca: 05:08
zachód słońca: 19:49
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rzeszowie

kiedy
2024-05-04 19:00
miejsce
Hala Podpromie, Rzeszów, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-08 20:00
miejsce
Pod Palmą, Rzeszów, ul. Cicha 4a
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-09 19:15
miejsce
Instytut Muzyki Uniwersytetu...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 19:00
miejsce
Kino za Rogiem Café, Rzeszów,...
wstęp biletowany